6 научни факта за Психосоматиката

Депресията и тревожността могат да навредят на тялото ни, точно както е доказано, че хроничният стрес може да бъде причина за появата на диабет. Червата ни страдат особено много от лоши мисли, а други заболявания, които могат да се появят на психосоматична основа, са сърдечно-съдовите, астмата и рака.

Доказана наука ли е психосоматиката? Ще ви разкрием 6 научнодоказани факта, които ще променят или разширят разбирането ви за влиянието на вътрешния ни свят върху нашето тяло.

Нека хвърлим малко светлина върху Психосоматиката!

Думата „психосоматика“ се основава на два корена: психо (душа) и сома (тяло). 

В думата „психосоматика“ тези две значения се обединяват в едно. Тази наука изучава как психологията влияе върху заболяванията на тялото, тяхното възникване и протичане.

Факт 1: Депресията и безпокойството увреждат тялото

Проучване, което е проведено с 5166 пациенти, доказва, че депресията и тревожността увеличават възпалението в тялото. 

Има два вида възпаление: остро и хронично. 

  • Острото възпаление продължава до месец и има изразени симптоми като болка, зачервяване, затруднено дишане или движение, подуване, повишена температура.
  • Хроничното възпаление може да продължи от няколко месеца до няколко години. Това е дълъг, понякога незабележим процес, с който някак си свикваме и неглижираме, докато не се превърне в болест.

Проведеното проучване предоставя списък с болести, които са причинени от хроничното възпаление:

  • сърдечно-съдови заболявания;
  • рак ;
  • диабет ;
  • астма;
  • белодробни заболявания;
  • заболяване на бъбреците;
  • заболяване на червата;
  • и дори хепатит!

Оказва се, че депресията и безпокойството могат да провокират ред заболявания, причинявайки възпаление в тялото.

Факт 2: Психосоматичните изследвания са вярни

Но как може да се направят такива изводи за връзката между депресията и възпалението в тялото? Може ли да се вярва на тези научни изследвания?

В хода на научната работа, която изследва случаи на пациенти с депресия и тревожни разстройства, редовно се правят измервания на биомаркерите. Достатъчно е просто да се сравнят резултатите от изследванията с такива на здрави хора и заключението е ясно. 

Факт 3: Хроничният стрес води до диабет

В организма ни има хормон, наречен лептин, който потиска апетита. Намаляването на количеството лептин в кръвта води до развитие на затлъстяване. А увеличеното му съдържание кара апетита да намалее. Това обаче не е всичко.

С повишена концентрация на лептин, също: 

  • производството на инсулин намалява;
  • ефектът му върху чернодробните клетки се влошава;
  • се развива имунитет към инсулин 

В проведеното проучване относно психосоматиката, учените установяват, че високите нива на тревожност са свързани с повишени нива на лептин, а повишеното съдържание на лептин в кръвта изостря хроничното възпаление.

Веригата е проста: стрес → лептинът се повишава → апетитът пада → по-малко инсулин в кръвта → захарта не се абсорбира → тъканите стават устойчиви на инсулин → възпалението расте. С дългосрочни ефекти от този вид, хроничното възпаление, за което говорихме в самото начало, води до диабет тип 2.

Факт 4: Различните стресови условия могат да доведат до различни заболявания.

Стресът е доста обирно понятие от гледна точка на човешката употреба, а не от гледна точка на медицинския речник.

Стресът се възприема като нещо активно и напрегнато, обикновено е свързан с работа, рутинни и забързани задачи.

Депресията се възприема като нещо пасивно, потиснато, мрачно и безразлично. Обикновено тя е свързана с трудни периоди в живота – уволнение, прекъсване на взаимоотношения, загуба на близък.

Ако сте преживели и двете в живота си, тогава нямате нужда от научни изследвания, за да разберете, че тези преживявания са напълно различни. И тъй като преживяванията са различни, то болестите, до които водят, могат да бъдат различни също.

Факт 5: Лошите мисли влияят зле на червата ни

В наръчника за медицински специалисти се казва: „Синдромът на раздразнените черва се характеризира с болка или дискомфорт в корема […] Причината за развитието на болестта остава неизвестна, патофизиологията не е добре разбрана“. Нека се опитаме да я разберем.

Всъщност червата имат мощна нервна система, наричана още нашият ​​Втори мозък.

Откритията в двупосочната комуникация между червата и мозъка в нашето тяло разкриват сложна система за комуникация, която не само поддържа червата в желаното състояние, но и влияе на цялостната функция на организма.

Факт 6: Функциите на нашите клетки правят възможна психосоматиката

Нека поговорим малко за особеностите на нашите клетки, които ще ни разкрият някои интересни факти. 

За да накараме тялото си да направи нещо определено, например да стесни кръвоносните съдове, или да подготви матката за раждане, трябва да изпратим определено послание.

В центъра на всяка клетка има множество послания, наречени ДНК.

За да търси и разчита тези послания, нашият мозък изпраща пратеници. Най-често това са хормоните. 

Накратко, ако изпитваме безпокойство или опасност, мозъкът изпраща специален пратеник, който се казва Адреналин . А ако се чувстваме стресирани изпраща Кортизол.

И така, докъде стигнахме?

  • Доказателствата за връзката между депресията и възпалението се неоспорими. 
  • Доказателственият механизъм е ясен и логичен. 
  • Вероятно много от вас са чували за развитието на диабет “въз основа на стрес”. Сега знаете за научното доказателство на това явление.
  • Различните лоши емоции ни влияят по различен начин.
  • Чревният микробиом се влияе от стрес и тревожност. И обратно, ако микробиомът ни бъде променен поради недохранване, може да повлияе на психологическото ни състояние.

* Статията е предназначена само за информационни и образователни цели и не заменя професионални медицински съвети, диагностика или лечение. Винаги се консултирайте с Вашия лекар за всякакви въпроси относно Вашето здравословно състояние.


Източник: www.econet.ru

Сподели статията:

Facebook
Pinterest
LinkedIn

3 Коментара

  • Надежда Миланова
    05.11.2021

    Полезно

    Reply
  • Александър Парасков
    10.08.2023

    Полезно. Благодаря за информацията

    Reply
  • Yuri Tzvetanov
    16.08.2023

    Всяка консултация с доктор е взимане на лекарства за болки нищо друго За това правете си гимнастиката ACTIVE SITTING всеки ден и ще видите как ще се почуствате без лекарства ❤️❤️❤️

    Reply

Вашият коментар

Практически обучения на живо ТУРНЕ 2024

Eднодневното обучение е идеалният баланс между това, от което тялото и съзнанието ти се нуждаят, за да функционират хармонично.

На събитието ще имаш възможност да затвърдиш техниките от гимнастиката Актив Ситинг и да ги надградиш с нови практики. Чрез тях ще разбереш какво е въздействието им върху тялото ти, за да можеш сам лесно да се справиш със своите физически и eмоционални блокажи.

Екипът на Актив Ситинг разполага с обучени хора, готови да ти съдействат при нужда по време на събитието.
X

Тридневен ритрийт

Опознай и балансирай тялото и емоциите си!

Побързай, защото ранното записване тече и цената ще се вдигне!

Този сайт използва "бисквитки", за да подобри предлаганите услуги.