Това е мое наблюдение при проучване на различни положения на тялото, които водят до дисбаланс в мускулите и нервната система, а оттам и до изпитването на болки и схващане. Именно този проблем се оказва водеща причина. Дори всичките ни мускули да са в баланс, лошите стойки пак ще довеждат до проблеми с гърба.
Сега ще разгледам няколко такива стойки и какви проблеми предизвикват.
Първата лоша стойка е, когато седим или стоим с наведена глава надолу, гледайки телефона си или четейки книга.
Какво се получава? Мускулите на гърба, които поддържат главата в правилно положение, намаляват своя тонус, а дълбоките мускули, намиращи се около прешлените на врата, започват да се претоварват. Този дисбаланс може да остане и след като върнем главата в нормална позиция. Пробвахме един експеримент: поставяме човек да заеме лоша позиция само за 3 минути. Тестваме мускулите как работят преди и след нея. Установихме, че след 3-те минути някои от мускулите променят тонуса и стават по-слаби, а други – по-напрегнати. Тоест след тази 3-минутна лоша позиция мускулите трайно нарушават своята функция и след време или веднага се появява болка и/или схващане. Това се обяснява с един рефлекс на тялото – когато наведем главата напред, тялото се подготвя за предно кълбо и намалява тонуса на мускулите на гърба, за да можем да се претърколим. Обаче ако стоим повече от 3 минути в тази подготвителна позиция, ще последват проблеми с гърба.
За да се справим с последствията, е необходимо да изпълним три упражнения от лечебната гимнастика “Актив Ситинг”:
1.Разтриваме с юмруци точките на тила.
2.Разтягаме мускулите на врата, като завъртаме главата настрани под 45 градуса и с ръка върху нея я притегляме надолу, докато издишаме.
3.Ръцете са зад тила, бутаме главата към тях, с прибрана брада, ръцете противодействат 3 секунди, после 3 секунди отпускаме и така повтаряме 3 пъти.
Втората лоша стойка е седеж с кръстосани крака – крак върху крак.
Това е една от най-често заеманите удобни позиции на седене и работа при много хора. Защо ни е удобно да седим по този начин? Причината се крие в нестабилността на таза, идваща от слаб тонус на седалищните мускули. За да стабилизираме таза без участието на седалищните мускули, кръстосваме краката.
Тялото е наистина съвършено и може да се приспособява дори и към лошите позиции. Такъв е случаят и тук. Седейки с кръстосани крака повече от 3 минути, то свиква с тази позиция и му е удобно в нея. Обаче в момента, в който се разкръстосаме или станем, тонусът на едната половина на тялото намалява, а на другата половина се увеличава. Целият гръбнак се усуква и може да се появят болки както във врата, така и в кръста. За да се справим с този проблем, е необходимо упражнение от “Актив Ситинг” за балансиране на твърдата мозъчна обвивка. А за да се отучим от този навик, всеки път, след като заемем такава позиция, трябва да се коригираме и да правим упражнението за твърдата мозъчна обвивка.
Третата лоша позиция е приведен седеж с изгладена извивка на кръста, задълбочена извивка в гръдната част и издадена напред глава.
Честа позиция при много хора, работещи на компютър по цял ден. Тук вредите, които нанасяме на гърба и тялото, са наистина много. Болки в плешките, раменете, врата, кръста, китките, предмишниците, лактите, пръстите. Започваме с блокаж на гръдната диафрагма и намаляване дихателния капацитет. Продължаваме с отслабване тонуса на мускулите на гърба. Напрежение в шията и врата. Пренапрежение в гръдните мускули и раменете. Напрежение в предмишниците и китките.
Почти цялото тяло изпада в дисбаланс заради тази позиция. А още по-лошото тук е, че хората с години седят и работят по този начин, поради което получават изменения в гръбнака (ошипяване, дископатия и други).
Ако имаме желание, можем да премахнем тази позиция със самонаблюдение и корекция. Сядаме на стола, като изнасяме таза максимално назад към облегалката, облягаме се и главата естествено заема правилна позиция. Внимаваме да не навеждаме главата надолу и да не я изнасяме напред.
За да се справим с последствията, препоръчваме: упражнението за активиране на гръдна диафрагма, Страшното упражнение и упражнението за активиране на коремния мускул.
Четвъртата лоша позиция е седеж върху единия глезен.
Тази лоша позиция може да ни доведе до болки в коляното и кръста. Защо? При нея глезенът се усуква, а с него и костта, която стига до коляното от външната част.
Много често при кръстосване на крака, изпънати напред, както и при седеж върху глезена ставата, която се залавя малко под коляното от външната страна, се измества леко напред или назад.Това може да доведе до болки в коляното, да промени походката и да доведе и до болки в кръста.
Този проблем много трудно се установява, затова ще ви дам техника, която да приложите при болки в коляното, особено ако седите често в тази позиция. Свивате коляното и започвате бавно кръгови движения в глезенната става. Движите в едната посока 10 повторения, после в другата посока също 10 повторения.
Последната лоша стойка, която ще разгледам, довежда до болки във врата и гърба.
Тя е, когато лежим и четем книга или гледаме телевизия. Главата е подпряна с възглавница и е свита напред. Така мускулите, поддържащи главата, се изключват и на помощ идват дълбоките мускули на врата. Те се претоварват и вратът се сковава. Често след това заболява и горната част на гърба.
За да се справим с този проблем, първо, е необходимо да намерим друга позиция: примерно полулегнала, с по-изправена глава. По този начин избягваме изключването на мускулите на главата и последващо схващане.
При вече схванати мускули може да направим следните упражнения:
1.Разтриваме с юмруци точките на тила.
2. Разтягаме мускулите на врата, като завъртаме главата настрани под 45 градуса и с ръка върху нея я притегляме надолу, докато издишаме.
3. Ръцете са зад тила, бутаме главата към тях, с прибрана брада, ръцете противодействат 3 секунди, после 3 секунди отпускаме и така повтаряме 3 пъти.
Някои хора смятат, че като тренират редовно или правят упражнения, няма да страдат от болки и схващания. Те обаче често се сблъскват с проблеми по опорно-двигателния апарат. Основни причини се оказват навичните лоши позиции на тялото, както и челюстният мускул. Колкото мускулите ви са по-силни, толкова схващанията са по-големи.
Източник: “Методът Актив Ситинг – Как да се справим сами с болките в тялото”, автор Коко Ковачев
4 Коментара
Roza Cheglayska
11.01.2022Здравейте прекрасни учители Коко и Ива.
Аз от няколко месеца научих за Вас и вашето благородно дело.Купих си книгата,50 тренировки и дадох заявка заТЕС,не получих отговор до този момент.А трите бонус упражнения ги получих.
Аз бих искала да споделя,че съм на 69год.с ревматойден артрит от 41год.В последните две год.доста се изкривих и нося канадка.Това обаче не ми пречи да правя гимнастика,йога,вече вашите упражнения,ходя в планината при възможност.От дисбаланс на походката вече имам много проблеми с гъба и врата.Гимнастиката ме спасява от болките и лекарствата.Като правя едночасовата гимнастика виждам че сякаш има група,която те и вие се виждате и се споделят въпроси на които Вие отговаряте.Въпросът ми е как мога да се включа.Аз вероятно не съм направила нещо и затова не е достигнала до Вас информация за ТЕС.
Вероятно ще прочетете дългото писмо,за което безкрайно съм благодарна.Надявам се да получа знак за съвет и помощ в последващите ми упражнения.
Желая Ви спокоен и ползотвоен ден.
Роза
Branding
11.01.2022Здравейте, Роза, изпратихме ви имейл 🙂
Мария Христова
11.01.2022Много Ви благодаря за полезните и хубави теми,които ми изпращате!Бъдете здрави и продължавайте да ни помагате!❤️
Даниела Любенова d
12.04.2022Здравейте от малка имам изкривяване на гръбначния стълб сега и с врата проблеми мисля че вашата книга ще ми е от полза. Разбрах това което правите от България търси талант успех ви желая